Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Marija Antanasković
Mašine

Na Danima tehnike Grimme održanim u Nemačkoj u avgustu premijerno je predstavljena poslednja generacija šestorednog troosovinskog REXOR 6300 kombajna za vađenje šećerne repe sa bunkerom zapremine 45 m3 i potpuno novom kabinom što i jeste najveća novina na ovoj mašini u odnosu na prethodne modele, a sve sa ciljem povećanja komfora u radu. Osim toga sada je na levom naslonu za ruku u kabini instalirananova IBX 200 ISOBUS spoljašnja kontrolna jedinica.  Takođe urađen je i redizajniran motora, a sve kako bi se olakšao pristup i održavanje.

Iz kombajna je unapređena ukupna preglednost i obezbeđen veći komfor za vozača, u odnosu na prethodni model Rexor 6200 što je postignuto ugradnjom nove, veće kabine X11. Kabina je dizajnirana s ciljem da obezbedi maksimalni komfor.  Tako se sada sedište vozača koje je klimatizovano može rotirati za 30° omogućavajući na taj način olakšan pregled  iz kabine. Dodatno, vozač ima obezbeđen i naslon za noge levo i desno od upravaljačkog točka-volana kako bi u radu imao što komforniju poziciju sedenja.

Nova kabina takođe ima veći izbor za odlaganje stvari obuhvatajući i držač za mobilni telefon, frižder za piće koji se nalazi ispod pomoćnog sedišta i USB ulaze. Kao rezultat optimizovane zvučne izolacije dobijena je najtiša kabina na tržištu ovih mašina, a prijatan radni ambijnet postiže se i zahvaljujući zaštiti od sunca postavljenoj na staklu kao i klimatizacionom zonskom sistemu koji radi po principu  “tople noge hladna glava”.

Novi concept filtera pouzdano štiti vozača odspoljašnjih uticaja kao što su izduvni gasovi ili prašina. Elektronski podesiva spoljašnja ogledala s grejačima i modifikovanom geometrijom čine lakši pogled okoline. To omogućava da se mašinom manevriše komforno i bezbedno.

Manevarsko osvetljenje i SideView paket kamera sudostupni kako bi obezezbedili najbolju moguću sveobihvatnu vidljivost, čak i kada je sumrak i mrak.  Manevarsko osvetljenjeje dodatno LED svetlo koje se uključuje i isključuje u zavisnosti od brzine kretanja. Bezbednost na putu je značajno unapređena, posebno kada se vozi poputu ili tokom "zbunjujućeg" manevrisanja mašine u kružnom toku, njegovom ulazu i izlazu. Dodatno osvetljenje obezbeđuje i veću vidljivost u oblasti vađenja korena.  Bolji nadzor u radu kao preglednost obezbeđen je i ugradnjom SideView paketom kojim je obuhvaćeno dve dodatne kamere na levoj i desnoj zadnjoj strani mašine koje su u potpunosti integrisaneSmartView video sistem. Slike dobijene od SideView sistem i pozadi postavljenih kamera se prikazuju simultano na monitoru u kabini kombajna povećavajući tako preglednost pri manevrisanju i smanjujući rizik od sudara.

Obezbeđen lakši rad i povećana operativnost sistemom za asistenciju

 Sa Speedtronic-Cruise asistentskim sistem koji je predstavljen na Agritechnica 2023, brzina kretanja za najbolje vađenje korena šećerne repe se aktivno kontroliše po prvi put. Bazirana na selektivnom modu vožnje, mašina automatski reguliše brzinu vađenja u zavisnosti od opterećenja usevom kroz različite delove kombajna. U kombinaciji sa standardnim Speedtronic za kontroli transportera i jedinice čišćenja, dolazi se do skoro autonomnog vađenja šećerne repe u svakom redu.  

Revidirandizajn i preuređena  jedinica motora

Za novu generaciju Rexor 6300 kombajna za šećernu repu redizajnirana je jedinica motora. Nove pogonske komponente raspoređene su na način koji unapređuje pristupačnost  i olakšava servisiranje i održavanje. Takođe je primenjen i nov concept zahlađenje motora što ovaj process unapređuje. Sve relevantne komponente motora za održavanje  su lako dostupne zahvaljujućii tome što su zatvoreni velikim poklopcima. Zahvaljujući redizajnu motorne jedinice, prisup bunkeru je sada pozicioniran na strani prstenastog elevatora. Odavde rukovalac može bezbedno ući u bunker kako bi primenio mere održavanja bunkera i motora. Na bočnim stranama bunkera postavljena je plastična obloga da bi se na najbolji mogući način zaštitio koren šećerne repe prilikom istovara i smanjio lom vrha korena. Proizvođač Grimme ostavio je i mogućnost konfigurisanja sistema koji sprečava nakupljanje zemlje na zadnjem zidu bunkera.

I na kraju treba napomenuti da su ina ovom kombajnu za šećernu repu kao i ranijim modelima korisnicima na raspolaganju provereni adapteri za vađenje slatkog korena, odnosno hidraučno pogonjeni Oppel točkovi koji vade koren veoma nežno ostavljajući višak zemlje u redovima, ali i sistem s pokretnim raonicima. Isti je ostao i sistem za čišćenje i separaciju korena, čiji su glavni delovi prstenasti transporter i takozvane turbine (kružni rešetkasti transporter) s tim što su ugrađeni segmenti koji sprečavaju dodatno nakupljanje mase te je sada i ovaj proces unapređen.

 

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

New Holland T5 Dual Command traktor-univerzalni a opremljen kao veliki

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

Finalista takmičenja Tractor of the Year 2025: TotYBOT – AgXeed 5.115T2

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Autonomno vozilo VTSe

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30.9.2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator