Claas istražuje alternative za dizel gorivo
Poljoprivredne mašine se najviše susreću sa izazovom zvanim dekarbonizacija. Kompanija Claas je aktivno angažovana u istraživanju i razvoju na ovom polju, kako bi prepoznala najodrživija, praktična i najisplativija rešenja za obavaljanje različitih radnih zadataka na imanjima, a da se pritome odgovori izazovu. Glavnu fokus u istraživanjima usmeren je na sisteme na baterije koji bi se primenjivali oko i na farmama, kao i na alternativna goriva za teške mašine.
Korišćenje alternativa dizel gorivu, kao što su hidrogen (vodonik) i biogoriva, omogućuje smanjenje karbonskog otiska. Kompanija Class je u svom radu otvoreno pristupila različitim tehnologijama i uzima u obzir sve opcije koje se “prijateljski” odnose prema klimi. Kao deo konzorcijuma čiji su reprezentativni partneri iz industrije i istraživanja, obuhvatajući Mahle, Deutz, Kit, Nemački vazduhoplovni centar – DLR. Zatim Purem, Tehnički Univerzitet u Braunšvegu, Liebherr, Nagel, Umicore, NGK i Castrol, Claas proučava korišćenje motora koji koriste vodonik kao gorivo u poljoprivredi u okviru istraživačkog projekta Saveznog ministarstva za privredu i zaštitu klime SR Nemačke. Celokupni projekat je dobio sredstva u visini 5,1 miliona evra i podržan je od strane TÜV Rheinland.
Zbog svoje efikasnosti, robusnosti i male emisije, motori na vodonika nude više prednosti koje ih čine posebno dobrim izborom za primenu u građevinskim i poljoprivrednim mašinama. Kao deo ovog projekta, kompanija Claas će demonstrirati i analiziratu primenu na terenu baziranu na studiji koncepta vozila i flote mašina kao i različitim sistemima infrastrukture. Osim toga, koncept posttretmana izduvnih gasova će biti osmišljeni i opsežno testirani. Istražujući kako vodonik utiče na materijale, proučavajući karakteristike trenja i habanja i sertifikovati ove karakteristike u probnom radu motora, Claas će omogućiti da se postignu sve fundamentalne potrebe , posebno kada je reč o robusnosti, obuhvatajući i buduće standarde emisije izduvnih gasova za mašine koje se kreću van puteva.
Osim istraživanja vodonika, CLAAS je odobrio i korišćenje hidrotretiranog biljnog ulja HVO kao goriva u mašinama ovog nemačkog proizvođača koje su u ponudi, još početkom 2023. Takođe na Agritechnica 2023 predstavljen je koncept teleskopskog manipulatora SCORPION koji podrazumeva primenu električne baterije kao izvora energije.
-Ključ uspešne dekarbonizacije je usklađivanje tehnologije sa primenom. Baterijski električni pogon će imati svoje mesto u operacijama koje iziskuju malu snagu, dok će motori sa unutrašnjim sagorevanjem sa održivim tečnim gorivima imati glavnu ulogu u u primeni tamo gde se zahteva veća snaga. Naravno, naše istraživanje se takođe fokusira i na druge alternative kao što su pogoni na vodonik, kaže dr Martin fon Hojnigen-Huene, glavni direktor tehnologije u Izvršnom odboru CLAAS grupe.