Oprema
30.10.2024

Traktorski pneumatici

Marija Antanasković
Oprema
30/10/2024

Kada se priča o traktorskim pneumaticima ustaljena je priča da se pritisak u pneumatiku mora razlikovati u odnosu na podlugu. Pri tome se najčešće preporučuje pritisak u pneumatiku od 0,8 bar za kretanje u njivi, i oko 1,6 bar za transport, za kretanje po tvrdoj podozi. Ipak ne postoji univerzalna preporuka koja će istovremeno zadovoljiti zahtev prema opterećenu, brzini i sabijanju zemljišta, ali se ovi zahtevi mogu u najvećem delu unapred zadovoljiti pri izboru pneumatika za traktor, a na osnovu kako težine traktora i rasporeda mase na osovinama, tako i na osnovu opterećenja pri radu sa različtim priključnim mašinama i trasportu. S druge strane pri izboru pneumatika treba uzeti u obzir jasne  preporuke preoizvođača u vezi opterećenja, u odnosu na dimenziju pneumatika, ali i vrsti pnemumatika jer nemaju svi pneumatici bez obzira na dimenzije iste karakteristike.

Treba imati u vidu i da je traktor višenamensko vozilo koji neretko ima zadatak da povuče teret koji je znatno veći od njegove sopstvene težine, kao i na to da se na svaki pneumatik raspoređuje opterećenje. Ovo opterećenje je različito u zavisnosti od mase mašine, tipu radne operacije koje se izvodi, a u vidu treba imati i željenu brzinu kretanja. Da bi pneumatici kao oprema traktora trajali što duže i pritom ispunili svoje zadatke na najadekvatniji način potrebno je obratiti pažnju na različite faktore i u skladu s tim podesiti pritisak u pneumaticima.

U osnovi najznačajnije je obratiti pažnju na pritisak, opterećenje i brzinu kretanja, koji su međusobno povezani i od čega zavisi funkcionalnost pneumatika. S povećanjem pritiska povećava se i dozvoljeno opterećenje pneumatika, ali se s povećanjem pritiska povećava i pritisak na podlogu, odnosno sabijanje. Suprotno, smanjenjem pritiska se smanjuje pritisak na podlogu, odnosno povećava se kontaktna površina. U kontaktnoj oblasti sa površinom dolazi do deformacije pneumatika koji se prilikom kretanja, rotirinja, vraća u svoj prvobitni oblik. Ako je veće opterećnje po pneumatiku i deformacija je veća, a ako se pri ovom poveća brzina kretanja nema dovoljno vremena da se pneumatik vrati u početni oblik pre nego što ponovo dođe u kontakt sa podlogom. Tada dolazi do njenog zagrevanja, što dalje može izazvati druga oštećejna.

Da bi se ovo izbeglo, proizvođači na oznaci pneumatika daju preporuke maksimalnog pritiska. Pri izboru pritiska treba imati u vidu da ako se traktor kreće većom brzinom od nominalne, preporućeni pritisak u pneumatiku nije dovoljan za isto opterećenje te se ono mora korigovati.

Ovo je sasvim logično, s obzirom na to da pritisak u pneumatiku zapravo kompenzuje opterećenje. Sasvim je jasno da ako je pneumatik prazan on ne može da nosi opterećenje. Što se više povećava pritisak u pneumatiku, odnosno količina vazduha koji se uduvava, povećava se i mogućnost opterećenja. Ali, ovde postoje ograničenja na koje između ostalog utiče brzina kretanja. 

O tome koliko je dozvoljeno opterećenje po pneumatiku u odnosu na brzinu kretanja daje  proizvođač, o čemu se dobijaju podaci na osnovu oznaka na bočnoj strani pneumatika.

Oznake na pneumatiku: 650/65 R42 158D TL

Na osnovu oznaka na bočnoj strani, u tabeli proizvođača se može pronaći opterećenje po pneumatiku za određenu brzinu na nominalnom pritisku 1,6 bar. Na osnovu tabele za pneumatik 650/65 R42 158D TL dozvoljeno opterećenje je 4.250 kg. Na pneumatiku stoje i oznake od A1 do A8 što takođe predstavlja indeks brzine s razmacima u vrednosti 5 km/h. Tako A6 upućuje na indeks brzine 30 km/h, dok je za A8 indeks brzine 40 km/h.

Za pneumatik Allience 650/65R42 170D/173A8 TL navodi da je indeks nosivosti 170= 6.000 kg, uz indeks brzine 65 km/h, odnosno 173=6.500 kg pri indeksu brzine 40 km/h.  

U praksi uvek postoji prostora za malo povećanje pritiska u odnosu na dozvoljeni pritisak s obzirom na to da se pneumatici testiraju pri maksimalnom opterećenju. Ako se poveća pritisak u pneumatiku, to se mora kompenzovati s druga dva elementa, brzinom i opterećenjem.

Uobičajeno je da se povećanjem brzine za više od 10 km/h poveća pritisak za 0.20 bar, pri čemu se dozvoljeno opterećenje po pneumatiku smanjuje pri istom povećanju brzine za oko 5%.

Danas većina proizvođača pneumatika korisnicima na raspolaganje nudi digitalne aplikacije gde se jednostavnim unosom podataka o dimenziji i tipu pneumatika dobijaju željeni podaci.

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

New Holland T5 Dual Command traktor-univerzalni a opremljen kao veliki

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

Finalista takmičenja Tractor of the Year 2025: TotYBOT – AgXeed 5.115T2

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Mašine
30.9.2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

New Holland T5 Dual Command traktor-univerzalni a opremljen kao veliki