Livona-Precizna, digitalna i pametna poljoprivreda kao rešenja za globalne probleme poljoprivredne proizvodnje

Marija Antanasković
Savremene tehnologije i inovacije
30/12/2024

Kada je reč o preciznoj, digitalnoj i pametnoj poljoprivredi u Srbiji, bez pogovora se može reći da je beogradsko preduzeće Livona d.o.o. napravilo pionirske korake, najpre sa ponudom navigacionih sistema za poljoprivredu kao baznim uređajima, a zatim i svojevremenim širinjem ponude alata, opreme, softvera koji su sastavni deo savremenog načina biljne proizvodnje. Takođe, Livona je naučila da kroz stručna predavanja upozna svoje korisnike o nameni i prednostima koje donosi primena njihovih proizvoda. U godini za nama fokus je bio na predstavljenju dronova za aplikaciju sredstava za zaštitu bilja, a ovome je prethodila njihova premijera na poslednjoj godišnjoj konferenciji u Novom Sadu. I godišnje konferencije preduzeća Livona su među korisnicima postale prepoznatljive kao događaj koji je otvarao prozor budućnosti savremenih rešenja za poljoprivrednu proizvodnju kako preciznu, tako  i digitalnu i pametnu. Ove godine konferenciju su zamenile radionice, odnosno savetovanja o preciznoj poljopirvredi, održana tokom decembra u Livona centru za obuku u Beogradu.

Savetovanje je obuhvatilo sve one teme koje su u domenu rada preduzeća Livona po pitanju precizne poljoprivrede, opreme do usluga. Takođe, reč na Savetovanju su imali i korisnici opreme koji su učesnicima, poljoprivrednim proizvođačima, preneli svoja iskustva iz prakse. Učesnike Savetovanja je u ime domaćina najpre pozdravio generalni direktor preduzeća Livona, Želimir Jovanović, koji se tom prilikom posebno zahvalio učesnicima-poljoprivrednim proizvođačima na zajedničkim uspesima koji su građeni prethodnih godina.

 -Današnje  savetovanje je prilika da razmenimo znanje,  iskustva, informacije o inovacijama koje odlikuju budućnost precizne poljoprivrede. Naša firma je posvećena implementaciji tehnologija koje unapređuju poljoprivredu i ovo je pravo mesto da otvorimo nova poglavlja saradnje, a verujemo da je znanje u zajedničkom deljenju ideja. Nadam se da će ovaj današnji događaj inspirisati svakog od  nas, da doprinese razvoju i primeni savremenih rešenja u poljoprivedi, rekao je Želimir Jovanović nakon čega se uključenjem iz Kine, pozdravima pridružila Amber Čeng direktorka prodaje kompanije XAG, koja je tom prilikom ukratko predstavila ovog kineskog proizvođača.  

Globalni problemi i izazovi u poljoprivrednoj proizvodnji

Kada se govori o izazovima i problemima u poljoprivredi na globalnom nivou, kao njihov najveći uzrok na prvom mestu se navode klimatske probleme. Za ovo nažalost postoji opravdan razlog s obzirom na to da je još jedna sušna godina iza poljopirvrednih proizvođača koja se ostavila ozbiljne posledice, a nezaborane su  i super ćelijske oluje kojih je bilo nekoliko prošle godine, a koje su nanele ozbiljnu štetu. Osim klimatskih promena, tu su, kako je u svom predavanju Livona precizna poljoprivreda – Razvoj i trendovi, naveo Mitar Jovanović, direktor prodaje preduzeća Livona, i stalni nedostatak radne snage, kao i geopolitičke i ekonomske krize i postavlja se pitanje na koji način se može odgovoriti ovim izazovima.

- Treba da čuvamo zemljište kao resurs, da uskladimo agrotehničke mere sa klimatskim  promenama, da primenjujemo savremene tehnologije da bi smo optimizovali i  troškove i upotrebu radne snage i svakako  uticali  na povećanje prinosa. Mi ne možemo  isključiti negativan efekat svih ovih izazova, ali možemo da se potrudimo da neke negativne uticaje makar smanjimo, što nas dovodi do precizne poljoprivrede, ali i digitalne i pametne, kaže Mitar Jovanović.

Da li dron pripada preciznoj poljoprivredi?

U suštini, za dron se, kako je objasnio Mitar Jovanović, može reći da pripada preciznoj poljoprivredi, ako ima mapu po kojoj će se precizno kretati i raditi. S druge strane, ako ode da obavi samo prskanje određenih zona za dron se onda može reći da je precizan na svoj način, ali u nekom opštem modu rada on je zapravo leteća prskalica, ali je pametan. Zašto je pametan? Zato što zna da sleti sam, kada mu nestane hemije, kada mu se  isprazni baterija, zna da zaobiđe prepreku, zna da prati teren, zna svašta da radi sam, bez komande rukovaoca. Isto tako, tu su i roboti, autonomna vozila, jer  u pametnoj poljoprivredi uopšte koristi se veštačka inteligencija. Rešenja koja svoijim korisnicima nudi preduzeće Livona, su najvećim delom upravo iz domena precizne poljoprivrede, ali su tu i rešenja za pametnu i digitalnu poljoprivredu.

Svetski pionir u preciznioj poljoprivredi Trimble, sada je PTx Trimble

Nekada kompanija Trimble koja sada posluje pod imenom PTx Trimble je ime koje je neizostavno kada se govori o preciznoj poljoprivredi. Prefiks PTx označava P-tradicionalna poljoprivreda, T-napredne tehnologije i x multipliciranje odnosno umnožavanje iskustva i znanja više kompanije koje su sada pod okriljem PTx novog brenda, nastalog objedinjavanjem više brendova i kompanija svetski poznatih na poljima rešenja za autonomiju, preciznu poljoprivredu, softverskih i elektronskih rešenja, kao i mašina na kojima se primenjuju...

Prilikom integracija više brendova u jedno preduzeće, neminovno je da je neophodan period reorganizacije, usklađivanje standarda, integracije resursa,  znanja i planova za razvoj što prethodi novom  razvoju proizvoda.

-Svakako postojeći proizvodi ostaju aktuelni. Tako da, što se tiče brenda Trimble,  čuvena serija GFX navigatora  i dalje će biti aktuelna kao i Trimble  AutoPilot koga  ima u ogromnom broju u našoj zemlji i koji je vrlo aktuelan proizvod. Prilikom planiranja novih proizvoda, svakako je potrebno vreme da bi se postigao kvalitet. Trimble  je uvek korisnicima donosio kvalitet i napredna rešenja i uređaje i kroz nove proizvode pod okriljem PTx Trimble želi to da zadrži, naglasio je Jovanović.

Iako se novi proizvodi pod okriljem brenda PTx Trimble tek očekuju, u Americi je već predstavljen jedan inovativni, čija primena rešava jedan od globalnih problema u poljoprivredi-nedostatak radne snage, a reč je proizvodu PTx Trimble OutRun.

Naime, PTx Trimble OutRun je rešenje namenjeo za korišćenje u žetvi, odnosno ono obezbeđuje autonomno kretanje traktora s pretovarnom prikolicom na poziv rukovaoca kombajna. Praktično, kada je potrebno da se isprazni kombjan, rukovaoc klikom na dugme  poziva traktor koji se kreće sam bez vozača, vuče  prikolicu i sam se namešta na utovar. OutRun predstavlja, kako je objasnio Jovanović,  integrisano rešenje, koje se postavi na krov traktora i veoma se lako instalira. Za sad, OutRun  je kompatibilan sa traktorima John Deere serije 8 sa varijabilnim menjačem, kao i sa Fendt Vario traktorima.  OutRun se integriše sa Fendt traktorom sa CANBUS magistralom i praktično preuzima komandu na traktoru. Inače, sistem komunicira  putem radio veze sa kombajnom. U toku punjenja prikolice, OutRun ubrzava i usporava traktor tako da se prikolica ravnomerno puni, a kada se napuni, traktor s pretovarnom prikolicom odlazi sam na drugu, zadatu lokaciju radi daljeg pretovara.

 Precision Planting sada takođe ima prefiks PTx

Brend Precision Planting je takođe deo integracije više brendova kao i Trimble, tako da i on sada ima prefiks PTx. Precision Planting korisnicima nudi tehnologije, odnosno module koji se instaliraju na sejalici, čije korišćenje ima za cilj postizanje pravilnog i ravnomernog nicanja useva. Ono što je prednost korišćenja ovih modula, jeste da se mogu ugraditi na starije generacije sejalica proizvedene od kvalitetnog materijala, ali koje su tehnološki prevaziđene. Od ovakve sejalice uz pomoć ugradnje modula može se napraviti moderna savremena sejalica. Takođe moduli se mogu ugraditi i na novim sejalicama što je često neophodno, jer i nove sejalice iako su dobre i kvalitetne, iziskuju neka unapređenja, na primer na setvenom aparatu, zatvaraču brazde. Tako ako zatvarač brazde ne radi kako treba, posebno u setvi na glinovitom zemljištu, javlja se problem da setvene brazdice ostaju otvorene, a rezultati korišćenja FurrowForce modula su se pokazali veoma dobrim u praksi.

FurrowForce  je modul koji se vrlo lako instalira na sejalice, a pravi vrlo značajnu razliku, s obzirom na to da obezbeđuje zatvaranje setvene brazdice. Utisci korisnika su vrlo pozitivni, od povećeg prinosa, ujednačenog nicanja, preko kvalitetnog zatvaranja brazdi u uslovima glinovitog zemljišta, zatim sabijanog zemljišta kao i kada se primenjuju iza točkova, u direktnoj setve. Osim ovog postoje i drugi brojni moduli ne samo za sejalice, nego, ne primer i za prskalice, a treba istaći i to da PTx Precision Planting ima pod svojim okriljem i Institut u Americi gde sprovodi sva istraživanja kao i testiranja novih proizvoda pre njihovog plasiranja na tržište.

O kompaniji XAG

Preduzeće Livona je i zastupnik brenda XAG na domaćem tržištu. Ova komanija kod nas je poznata po dronovima, ali oni su samo jedno od polja delovanja ovog kineskog proizvođača. Nedavno je, u Kini održana konferencija ove komponanije, na kojoj su učestvovali i predstavnici Livone, Mitar Jovanović i Ljubiša Adžemović. Boravkom u Kini, obuhvaćene su posete fabrici dronova XAG, istraživačkom centru, oglednom polju, a o iskustvu i saznanjima, učescnima konferencije u Beogradu, utiske je kao i informacije o kompaniji XAG, takođe u okviru svoje prezentacije preneo Mitar Jovanović.

Kompanija XAG, je pre svega prva po broju patenta u industriji poljoprivrednih dronova. Imaju preko 1.000 istraživača i zaista su kompanija koja je, za razliku od uobičajenog na šta smo navikli, kada Kinezi kopiraju zapadnu tehnologiju, donela brojna inovativna rešenja.

 -Pre svega zapad i nema ozbiljnog proizvođača poljoprivrednih dronova, kineski su dominantni, a XAG kompanija se od samog nastanka fokusirala na tehnologiju  u vezi dronova. Ako se pogleda broj patenata koje su prijavili i koji su zatim prihvaćeni, kao i autorska  prava na softver, to su impozantni brojevi. Istaći ću samo jedan njihov patent na dronu. To je rotacioni rasprskivač, rešenje koje sada i neki drugi proizvođači dronova kopiraju, a patentirao ga je XAG, naveo je Mitar i dodao da ova kineska kompanija nije prepoznatljiva samo kao inovator, već da puno pažnje posvećuje kvalitetu svojih proizvoda i izdržljivosti materijala koje koriste.

Cilj je da se dobije proizvod koji nije samo inovativan,  nego vrlo pouzdan i trajan i koji će korisnicima jako dobro služiti. Specifično je i to, da kompanija XAG ne kupuje komponente za proizvodnju, već  ih sama proizvodi.  Sve komponente koje ugrađuju, prolaze određena  testiranje na probnim stolovima, a testiraju se i senzori, motori. Interesano je, kako je naglasio Mitar, testiranje na poligonu koji se nalazi na krovu desetospratne fabrike.

 - Tu se nalazi vazdušni tunel gde se testira stabilnost drona na olujnim vetrovima, a radi se i testiranje kvaliteta prskanja, rasturanja granula. Takođe, svaki dron se testira i na vibracije kao i otpornost na vibracije pri čemu se gleda da li dron ostaje stabilan prilikom njihovog uticaja. Svi dronovi, nakon ručnog  sklapanja i višestrukih provera, testiraju se na poligonu pre nego što se spakuju u kutije i isporuče, kaže Jovanović i ističe da je cilj kompanije XAG, kako je rečeno na konferenciji u Kini, da izgradi poljoprovrednu infrastrukturu za narednih 100 godina koja će svetu obezbediti dovoljno raznovrsne i bezbedne hrane. To ne podrazumeva samo razvoj dronova, već i digitalnu infrastrukturu za poljoprivredu, različita autonomna  rešenja, robote, sisteme za navigaciju kao i različite platforme za upravljanje imanjem.

Jovanović je najavio i proširenje asortimana dronova koji su premijerno predstavljeni u Kini, a koji će krajem 2025. biti dostupni i na tržištu Srbije. To su XAG modeli dronova P65 i P150. Svakako i nadalje će biti aktuelan, vrlo popularan model P100Pro  drona koji se po kapacitetu nalazi između dva novonajavljena modela.

Izbor dronova XAG koji je u ponudi preduzeća Livona je raznovrstan, a ovi modeli se međusobno razlikuju po kapacitetu kao i učincima u praksi. Pri izboru drona postavlja se pitanje kapaciteta. Ono što je bitno da bi rad bio efikasan jeste da postoji usklađenost potrošnje baterija i tanka-rezervoara.

-Ako je veliki kapacitet rezervoara, a mala norma, onda će dron da sleće na zamenu baterija češće,  jer je ispraznio bateriju s pola rezervoara, što je recimo  besmisleno. Tu onda nema povećanje efiksnosti, tako da to treba  da se odmeri, a kroz praksu se vidi šta je najbolje rešenje, objašnjava Jovanović i dodaje da uslovno rečeno "mali" dronovi mogu biti vrlo efikasni. Tako model drona P40 koji ima kapacitet rezervoara 20 l, može biti isto jako koristan, a pritom ima i veoma povoljniju cenu.

 Govoreći o iskustvima iz Kine, Jovanović je naveo i da se u asortimanu XAG nalaze i rešenja za automatsko navodnjavanje i fertirigaciju sistemima kap-po-kap, kao i navigacioni uređaj XAG. Cilj proizvođača je da ponudi navigaciju koja će biti dostupna što većem broju poljoprivrednika. Pri tom, plan je da cena ovog sistema bude povoljna, a da u radu ima RTK tačnost od 2.5 cm, automatsko okretanje na uvratini i da korisnik navigacijom upravlja preko aplikacije na mobilnom telefonu ili tabletu. Koncept ovog sistema podrazumeva elektromotor s volanom, navigacioni kontroler postavljen na krov traktora i  dva kabla, jedan napojni od motora do kontrolera i komunikacioni kabl koji preko Bluetooth veze komunicira sa korisnikom preko instalirane aplikacije na kojoj se podešavaju parametri rada. Na motoru volana postoje dva tastera. Jedan je namenjen za aktivaciju rada, a drugi za aktivaciju okretanja na uvratini.

Usluge kompanije Livona u poljoprivredi

Sa sondom Wintex 3000 komanija Livona radi uzorkovanje zemljiišta. Uzorci se mogu uzeti na dubinama 30 cm, 60 cm i 90 cm što znači da može da se radi i Nmin analiza. Na osnovu uzetih uzoraka radi analiza plodnosti zemljišta i preporuka normi u pravilno određenim zonama koje su definisane na mapi. Da bi se koristila neka mapa uopšte, za varijabilnu setvu ili đubrenje  potrebna je određena oprema na traktoru, kao što su već pomenuti Trimble navigacioni uređaji koji su takođe u ponudi Livone koja obavlja i uslužno tretiranje useva i zasada dronom kao i zasenjivanje plastenika i staklenika.  

Korisnicima su na raspolaganju i usluge namenjene preciznoj poljoprivredi kao i geodetske usluge. Ova usluga podrazumeva obezbeđivanje podataka  za poljoprivredne mašine, odnosno njihova priprema, prostorne analize i baze podataka granica za navigacije.  Pri određivanju granica koriste se ili katastarske ili realne granice s obzirom na to da se dešava da se katastarske ne mogu koristiti u praksi s obzirom na to da je došlo do promena. Takođe, ove usluge podrazumevaju i definisanje zona izuzeća, odnosno definisanje prepreka na polju.

S druge strane geometrijska analiza parcela podrazumeva pravljenje trodimenzionalnog modelovanja što se koristi, na primer pri rešavanju problema vodoleža na parcelama, a uslužno se rade i multispektralne analize i formiranje baze podataka za komletno imanje.

Više o inovativnim proizvodima kao i uslugama preduzeća Livona saznajte u narednom periodu na vašem www.traktorplusm.com

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Mašine
30.9.2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije