Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

Marija Antanasković
Savremene tehnologije i inovacije

Grain Sensing omogućava neprekidni monitoring količine i kvaliteta izvršenog zrna u realnom vremenu tokom žetve primenom HarvestLab 3000 senzora. Novo rešenje kompanije John Deere obezbeđuje uvid rada, podržava bolje upravljanje nutrijentima,pomaže u odabiru sorti, olakšava skladištenje i obezbeđuje selekciju za targetiranotržiše.

Specifičnije planiranje obrade zemljišta i đubrenja

Žitni kombajn je prvi korak u ostvarivanju održivije poljoprivredne proizvodnje. Grain Sensing omogućava pravljenje mapa prinosa sa senzorskom tehnologijom NIR, može meriti sadržaj proteina. Zajedno, ovo pomaže u planiranju drugih poslova u ciklusu poljoprivredne proizvodnje. Konvencionalne mape prinosa ovršenih useva ne obezbeđuju informacije o tome da li je  potencijalni kvalitet lokacije iskorišćen, čak i ako se pokazuju informacije o ujednačenom prinosu u polju, analize specifičnog područja često pokazuju velika odstupanja u merenju prinosa.

Sa Grain Sensing tehologijom količina na određenim lokacijama i kvalitet proizvoda izvršenog zrna sada se mogu odrediti u realnom vremenu tokom žetve. Sistem obezbeđuje podatke velikog kvaliteta koji jasno pokazuju distribuciju merenog prinosa i primesa u polju. Indukovanje mogućih grešaka u upravljanju mogu se takođe obezbediti kroz ove podatke.

Stoga se može reći da kombajn sada postaje ne samo sakupljač podataka nego takođe i pronalazač greški. Grain sensing predstavlja važan razvoj za žitne kombajne – od čistog merenja prinosa dododatnih merenja sastava. Na ovaj način, poljoprivredna praksa se može korigovati i može se dostići ujednačen, visok ukvalitet u polju.

Stečeno znanje takođe omogućava bolji odabir sorti za tržište za određene lokacije do boljeg palniranja korišćenja azotnih đubriva u narednim godinama. Na ovaj način, Grain Sensing obezebđuje bolju osnovu za donošenje daljih odluka u proizvodnji. Podaci pomažu poljoprivrednim proizvođačima da iskoriste dodatni potencijal, sačuvaju novac ili zarade više  kroz veću količinu i postizanje boljeg balansa između profitabilnosti i održivosti.  

Merenje u realnom vremenu sadržaja na kombjanu

Sa Grain Sensing relativni sastojci važnih useva se mere direktno na kombajnu tokom žetve. Na John Deere Operativnom centru, podaci posebnih lokacija se zatim analiziraju i vizuelizuju. Kontinuirano uzorkovanje u realnom vremenu obzebeđuje informacije koje se mogu odmah koristiti. Grain Sensing je osnova merenja sastojaka pri čemu se koristi veoma precizna NIR infracrvena spektroskopija. Osnova sistema je senzor visoke osetljivosti HarvestLabTM koji meri refleksiju infracrvene svetlosti useva i obezbeđuje podatke svake sekunde za svaku tačku.

Za S i T seriju kombajna

HarvestLab™ 3000 senzor je dostupan zaodređenje John Deere kombajne. Za korišćenje na kombajnu zahteva ne samo senzor i hardverski paket za montažu, nego takođe i kalibraciju GrainSensing, displej kombjana, JDLinkTM za povezivanje na sistemu pravljanja poljoprivrednom proizvodnjom za rešenja za sinhronizaciju automatskog prebacivanja podataka na John Deere Operativni Centar i StarFireTM prijemnik.

Senzor je instaliran ispod elevatora bunkera zrna. Pre nego što zrno uđe u bunker,ono se transportuje direktno ispred senzora spiralnim tranporterom koji je pogonjenmotorom. Zajedno sa StarFireTM prijemnik, podaci za svaku lokacijumogu se kreirati na displeju kombjana i automatski se sinhronizuju sa John Deere Operativnim Centorm u realnom vremenu preko JDLinkTM. Tu se rezultati žetve mogu proveriti sa funkcijama kaošto su Analiza I Analizator polja.

Displej kombajna kao informacioni centar

Jednostavan za korišćenje intuitivnidisplej kombajna je kombinovani informativni centar. Obilje podataka jedostupno na displeju, obuhvatajuči i merewe zapremine u ralnom vremenu zaprinos i sadržaj, ukupno i prosečno za svaku parcelu, i mapiranje tokom žetve.

Operativni Centar je portal za upravljanje procesom poljoprivredne proizvodnje kompanije John Deere za sakupljanje i vizualizaciju agronomskih i specifičnih informacija o mašinama. Ovde, poljoprivrednici imaju pregled svih baznih informacija i mogu preuzeti činjenice-osnovu za odlučivanje brzo i lako. Operativni Centar povezuje poljoprivrednike na njihove mašine i polja od jedne centralne lokacije. To se može takođe povezati na partnerski softver koristeći standardni interfejs kao što je John Deere API za dobijanje budućih informacija ili kreiranja predskriptivnih mapa za buduće đubrenje.

Rešenja orijentisana ka praksi

Šta je razlika između NIR analiza na kombajnu i onih u laboratoriji? Laboratorijske analize ne mogu meriti razlike lokacija polja zato što oni daju podatke po 2 do4 hektara na prikolicu od 20 tona, bazirano na prinosu 5 do 10 tona po hektaru.To svakako nije dovoljna baza podataka za preciznu poljoprivredu.

NIR analize na kombajnu imaju kompletno različiti značaj. Nasuprot ručnom uzorkovanju, NIR analiza uzoraka se uzima i meri u kontinuitetu. Podatak pojednoj tački u sekundi dozvoljava da se podaci mere za svaku površinu 8 do 30 m2, u zavisnosti od brzine kretanja mašine i širine hedera. Heterogenost kvaliteta proizvoda u polju mogu se na ovaj način pouzdano dokumentovati.

U Operativnom Centru poljoprivrednici mogu videti i preuzeti mape oprinosu, vlazi, ulju, proteinima i skrobu i uporediti ili preklopiti različite mape istog polja. Dodatno, obezbeđen je pristup preko veba na računaru kao i samobilnim telefonom. Na taj način poljopirvednik može pristupiti mapama prekosvog pametnog telefona i doneti relevantne odluke tokom žetve u polju.

Merenje važnih sastojaka useva

Grain Sensing obezbeđuje informacije na specifičnim lokacijama kvalitetauseva pojedinačnih polja. Forma podataka je važna osnova za optimizaciju proizvodnje i unepređenje tržišta I dokumentovanja. Takođe poljoprivredni proizvođači dobijaju jasnoću o radu, kao što su efektivni đubrenja.

Sa Grain Sensing, sadržaj proteina,ulja, skroba i vlage odabranog useva može se meriti definisanim spektrom. Toznači da korisnik može dobiti informacije za svaku lokaciju o kvalitetu zasvako polje posebno, pri čemu mu je obezbeđeno da prati više stvari. Takođe korisnici dobijaju bolju dokumentaciju o žetvi, kvalitet zrna se snima za svaku pojedinačnu tačku u polju i poljoprivrednik može odlučiti gde njegovo zrno ide. Dobijeni podaci mogu se koristiti i za poređenje rezultata određenih sorti, alii različiitm podešavanjima mašina u na primer obradi i setvi. Takođe, dostupan je ukupan pregled oblasti polja gde su se nutrijenti, na primer azot, uspešno odrazili na prinos i sadržaj proteina ili ulja u cilju boljeg planiranja đubrenja naredne sezone.

Stvara se i mogućnost planiranja plasmana na tržištu, na primer u skladu sa sadržajem proteina u pšenici, sadržaju skroba u ječmu ili sadržaju ulja u uljanoj repici.Vidljive su i informacije o željenim vrednostima prinosa i kvaliteta, praćenjem apsolutne količine ili distribucije u polju i dobijeni rezultati se mogu porediti sa onim iz prethodnih godina.

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Traktori
1/8/2024

Traktor New Holland T7.260 s CVT transmisijom i motorom Tier III

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom