Vesti
18.12.2024

KiTeH-Od žetve za dobru žetvu

Marija Antanasković
Vesti
18/12/2024

Dobro je poznato da za biljnu proizvodnju nema univerzalnih preporuka. Ovo nepisano pravilo se potvrđuje iz godine u godine. Razloga za ovu tvrdnju je više, ne samo onih koje nameću proizvodni uslovi i klima, već i razlike koje postoje na samim proizvodnim poljima. Ako se ovim izazovima doda i onaj koji se odnosi na održivost poljoprivredne proizvodnje, pri čemu se teži očuvanju resursa uz istovremeno ostvarivanje ekonomske dobiti, zadaci koji stoje pred proizvođačima kao i agronomima su sve teži. Da bi se postigli najoptimalniji rezultati, potvrđuje se, da se karakeristike parcela moraju dobro poznavati za svaki njen deo kako bi se primenom različitih agrotehničkih mera stvorili najpovoljniji proizvodni uslovi sa minimalnim rizicima u proizvodnji. Ukratko, ovo je zaključak sa Dana Kite tehnologija 2024. održanog 12. decembra u prostorijama kompanije Kite d.o.o. u Sremskoj Mitrovici. Velika zainteresovanost za različita rešenja savremenih tehnologija čija primena dovodi do postizanja optimalnih proizvodnih uslova okupila je sedamdesetak poljoprivrednih proizvođača, ne samo iz Srema već i iz Bačke i Banata.

Da bi poljoprivrednicima pružili što više odgovora, čija primena u praksi dovodi do optimizacije u proizvodnji, odeljenje KiTeh, čiji tim inžinjera i stručnjaka iz različitih oblasti poljoprivrede su bili nosioci događaja, pruža različite usluge korisnicima. Od uzorkovanja zemljišta, kreiranja varijabilnih mapa  za  đubrenje, setvu i zaštitu bilja, zatim preporuka za navodnjavanje i usluge iznajmljivanja opreme kao što je meteorološka stanica kao i mašina koje treba da preporuke agronoma za varijabilne aplikacije sprovedu u delo.

Sve kreće od zemljišta

Osnova proizvodnje jeste zemljište, što znači da se od ovog resursa mora krenuti kada se razmišlja o proizvodnji određenje biljne vrste. Odnosno, treba uskladiti ono što zemljište sadrži sa potrebama biljke. KiTeh odaljenje u ovu svrhu, kako je rekao dipl. Inž Dejan Brankov nudi uslugu uzorkovanja zemljišta, koje kreće od granica parcele. Naime, granice parcele su potrebne kako bi se na osnovu njih uradila višegodišnja analiza parcele, uradile zone na osnovu kojih će se uraditi automatizovano uzorkovanje zemljišta. Za svaku parcelu, svaki ubod sonde se prati preko monitoringa i na taj način se zna tačna pozicija odakle je uzet uzorak koji se potom stavlja u kesu i osznačava kodom, pre slanja u laboratoriju na analizu. Kada se dobiju rezultati analize zemljišta, na osnovu toga se prave mape spremne za rad. Pri tome, kako navodi Brankov, preporuke koje daje tim KiTeh odeljenja nisu takve da se kreće od nule i isključivo od potreba zemljišta, već se u obzir uzima i đubrivo koje je na raspolaganju, odnosno ono koje je poljoprivredni proizvođač već ranije nabavio. Na osnovu toga se prave formulacije i izrađuju varijabilne mape što se u delo sprovodi korišćenjem ISOBUS rasipača mineralnog đubriva. 

Dejan Brankov

Kao usluga KiTeh tehnologija Brankov navodi i primenu Nmin metode uzorkovanja, pri čemu su mesta uzorkovanja kreirana numeričkim zoonama. Na osnovu ove analize, može se primeniti varijabilna prihrana azotnim đubrivom. Takođe ovo odeljenje preporučuje i korišćenje tečnih azotnih đubriva s obzirom na to da u primeni imaju smanjeno isparavanje aktivne materije. Posebnu pažnju poljoprivrednicima, Brankov je skrenuo na potrebu kalcifikacije zemljišta, a sve na osnovu dosadašnjih analiza zemljišta koje su pokazale na osnovu pH vrednosti da su mnoga zemljišta kisela. Na osnovu analiza zemljišta izrađuju se i mape za varijabilnu setvu, koja se može realizovati i iznamljivanjem ValoTerra sejalice.

Selektivna zaštita

Dipl. Inž Dragan Miliunović govorio je o održivoj zaštiti biljaka u proizvodnji, da danas postoji toliko korova, štetnih insekata i patogena da bi zaštitu useva trebalo sprovesti više sedetina hiljada puta koriščenjem različitih preparata, što je besmisleno. Stoga se za preporuke zaštite koriste različiti alati kao što su meteorološke stanice koje ukazuju na to da li postoje uslovi za razvoj određenog patogena, zatim klopke  koje ukazuju na stepen razvijenosti problema na parceli, monitoring i na kraju obavezan izlazak na parcelu. Da bi se obezbedila adekvatna zaštita, pre svega od određenih korova, istovremeno sa setvom preporučuje i primena totalnog herbicida korišćenjem KiteJET rasprskivača.

Kada je reč o zaštiti bilja KiTeh odeljenje sprovodi i takozvanu selektivnu zaštitu, za uništavanje korova koja se primenjuje u ovom slučaju na parcelama gde su korovi prisutni na 5 do 10% površine. Tako je ova metoda primenjena između ostalog u usevu soje, gde su korovi uznapredovali u porastu. Selektivnoj zaštiti, prethodi snimanje parcele iz vazduha dronom, na osnovu čega se izrađuje mapa na kojoj su korovi jasno uočljivi. Napravljena mapa se šalje u Operativni centar John Deere, ili preko USB-a prebacuje u terminal ISOBUS prskalice koja radi selektivno tretiranje. Naime, na osnovu mape u određenim delovima parcele gde se nalazi korov,  aktivira se određena sekcija na grani prskalice što štedi  u ovom slučaju sredstvo s obzirom na to da se ne tretira cela površina.

Optimizovano navodnjavanje

Odeljenje KiTeh izrađuje i preporuke za navodnjavanje, a za sve je obezbeđena i platforma sa podacima koji ukazuju na stanje i potrebe biljaka i zemljišta. Podaci na platformi se  dobijaju kako je objasnio dipl. Inž Akoš Feher primenom takođe različite opreme i alata postavljenih na parceli, kao i na osnovu potreba biljke u određenoj fenofazi, odnosno stadijumu vegetacije. Tako se koriste nod sonde koje obezbeđuju podatke o vlažnosti zemljišta na dubini od 5 do 55 cm i meteorološke stanice.  Ali pre nego što se krene s navodnjavanjem i s korišćenjem platforme, mora se, kako je naglasio Feher krenuti od toga s koliko se i kakvom vodom raspolaže za navodnjavanje.

Da li se radi o vodi iz, na primer kanalske mreže ili vode iz bunara. Takođe kako bi se optimizovalo navodnjavanje, između ostalog je potrebno i dobro poznavanje zemljišta, odnosno koje zemljište je u pitanju, na osnovu čega se određuju intervali i intenzitet navodnjavanja. Veoma bitan podatak je i onaj o evapotranspiraciji, odnosno otpuštanju vlage zemljišta i biljke kao i o stanju biljke, da li je pod stresom ili ne usled nedostatka ili viška vlage. Na osnovu svih podataka nastaju preporuke za navodnjavanje pri čemu se u obzir uzima i sistem koji se koristi  u ovu svrhu. U ponudi kompanije Kite d.o.o su tifoni, lineari kao i centar pivoti uz agregate za navodnjavanje.

Alati za aplikacije

Kompanija Kite d.o.o. ne samo da daje preporuke za određene aplikacije, odnosno obezbeđuje njihovo sprovođenje u delo različitim mašinama, već svojim klijentima obezbeđuje potrebne inpute za proizvodnju, od đubriva, semena do sredstava za zaštitu bilja. Neizostavno u ponudi Kite d.o.o jesu i poljoprivedne mašine, među kojima i one za preciznu poljopirivredu odnosno primenu varijabilnih normi kako u setvi, đubrenju i zaštiti bilja. Mašine iz ovog proizvodnog progama predstavio je dipl. Inž Bojan Jurić govoreći o rasipačima mineralnog đubriva Kuhn, ValoTerra sejalice, vučenim i samohodnim prskalicama John Deere kao i mašinama za konzervacijsku obradu zemljišta Bednar sejalicu za direktnu setvu koja obrađuje zemljište u trakama, kao i o ulagačima za osoku i tečni stajnjak Joskin.

Premijerno je predstavljen i Treffler program mašina namenjenih za mehaničko uništavanje korova i negu zasada. Proizvođačima je na Danu Kite tehnologija skrenuta pažnja da treba da obrate pažnju na podešenost i kalibraciju mašina koje koriste. To je veoma bitno kako bi se zadate aplikacija na najbolji način sprovele u delo. Neizostavna tema bila je u vezi John Deere preciznih Ag tehnologija o čemu uskoro saznajte više na vašem TraktorPlusM, kao i predstavljanje Kuhn rasipača Axis 40.2 i H-EMC-W, ValoTerra osmosredne sejalice, s električnim pogonom setvenih jedinica.

I na kraju poljoprivrednici koji su bili najuspešniji u odgovorima na kviz pitanja dobli su vredne nagrade kompanije Kite d.o.o.

 

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18