Poslednje tri godine povećava se broj imanja koja su u zaštiti bilja uvela dronove. Iako je ova tehnologija izazivala skepticizam u početku rezultati ukazuju na efikasnost korišćenja ovih mašina u praksi. Danas mnogi razmišljaju o ovim mašinama, a da li će se one naći u praksi u budućnosti kod mnogih potencijalnih korisnika zavisi od odgovora na pitanja koja postavljaju.

Kada se prednost daje dronovima u odnosu na klasične prskalice?

Prednost dronovima se daje u u više situacija. Kada klasična mehanizacija ne može da uđe na njivu iz razloga da su usevi visoki toliko da se tretman ne može obaviti prskalicom zbog klirensa, a na raspolaganju nije samohodna prskalica s visokim klirensom. Drugi od razloga može biti i taj da je blato na terenu pa dolazi do propadanja traktora i prsklalice, kao i proklizavanja što je problem. Takođe dron je dobar izbor za gašenje žarišta kada se tretira samo određeni deo parcele. Do sadašnja praksa u korišćenju na primer drona XAG koga na domaćem tržištu zastupa preduzeće Livona iz Beograda, potvrdila je da su se ove mašine dokazale kao veoma dobar izbor u borbi protiv kukuruznog plamenca kao i fuzarijuma u pšenici.

Isplativost investicije u nabavku drona?

Dosadašnji rezultati postignuti u praksi daju odgovor na ovo pitanje. Na primer ako je proizvodnja kukuruza zasnovana na površini do 150 ha i da se planira prinos iznad prosečnog, tretiranje dronom koje sprečava nastanak gubitaka u prinosu između 15 i 20% usled kukuruznog plamenca vraća uloženi novac u jednoj godini.

Koliko puta se može puniti baterija?

Dron za rad koristi električnu energiju kojom se napaja iz punjivih baterija. Ove baterije se pune na terenu preko agregata koji kao gorivo koristi benzin. Dron XAG P100 Pro isporučuje se s tri para baterija, što obezbeđuje mogućnost rada uz minimalni zastoj koliko je potrebno za njihovu zamenu. Jedan par baterija dovoljan je za misiju od 10 do 13 minuta koliko je potrebno i za punjenje baterija. Kada se koriste baterije se zagrevaju i to je jedan od razloga zašto korisnik ima tri para baterije. Dok je jedan par u dronu, drugi par se puni, a treći čeka na zamenu. Pri punjenju agregat je zahvaljujući intelignetnom rešenju zadužen za proces praćenja punjenja. Kada se završi punjnje baterije prestaje njeno napajanje energijom, a nakon 30 s se automatski gasi ceo agregat. Proizvođač garantuje 500 ciklusa punjenja, ali dosadašnji rezultati u praksi pokazali da se baterije nesmetano ogu puniti i do 1.000 puta bez da utiču na kvalitet rada. To omogućava da korisnik recimom svake godine nabavi jedan dodatni par baterija. Za preciznost rada drona zadužena je GPS bazna stanica koja se postavlja na parceli, a koja ima zadatak da u odnosu na njene koordinate šalje korekciju signala u dron čime bi se on kretao po predviđenoj putanji. Bazna stanica s dronom komunicira koristeći wi-fi signal. U ponudi beogradskog preduzeća su dva drona s rezervoarima zapremine 20 i 50 l, odnosno modeli P40 i P100 Pro. Veći dron P100 Pro može da se sklopi što znatno olakšava transport zauzimajući manje prostora, dok to nije slučaj s manjim modelom.  Osim što su „ruke“ drona sklopive i same elise su zglobne što se pokazalo rešenje koje doprinosu smanjenom potrošnju energije u radu drona.

Koje rasprskivače koristi dron?

Dronovi XAG za aplikaciju tečnosti koriste univerzalne rasprskivače za razliku od drugih na kojima su montirane dizne. U radu univerzalnih rasprskivača ne dolazi do zagušivanja. Do rasprskivača tečnost se doprema uz pomoć dve perostatčke pumpe smeštene u dronu. Pumpe guraju tečnost do nazubljenog rotacionog diska koji i jeste rasprskivač, a u zavisnosti od njegove obrtne brzine dobijaju se kapljice većeg ili manjeg prečnik od 60 μm do 400 μm. Koje veličine će biti kapljice u tretmanu korisnik definiše posredstvom aplikacije instalirane na mobilnom telefonu ili tabletu. Preko iste aplikacije određuje se i brzina kretanja drena kao i visina s koje se vrši tretiranje.

Šta treba da uradi korisnik pre početka rada, a šta dobija u radu?

Zadatak korisnika pre početka rada jeste da obeleži parcelu na kojoj će se raditi tretiranje, to jest granice parcele. U slučaju da već ima iz prethodnog perioda granice parcele dovoljno je da ih samo prekopira na aplikaciju. Ako se ne tretira cela površina, potrebno je obeležiti zone izuzeća u kojima dron samo preleće, ali ne aplicira tečnost. Osim ovog u aplikaciji se moraju uneti i prepreke na putu, kao što su dalekovodi ili pak drveće da bi ih dron zaobišao. Da bi u se povećala sigurnost u radu baš pri nailasku na prepreke umonome pomaže i radar ugrađen s prednje strane drona koji detektuje prepreke već na 80 m udaljenosti. U radu dron dostiže brzinu do 13,8 m/s  to jest 50 km/s što doprinosi dostizanju značajnih učinaka kao i protok tečnosti do 22 l/min. Nakon što korisnik unese sve radne parametre i podešavanja dron je spreman za misiju koju koirisnik prati preko aplikacije na monitoru montiranom na konzoli.

Dron uvek raspložen za rad?

Za razlilku od čoveka dron može raditi u polju precizno i kada je umoran i neraspoložen, i danju i noću. Dron ima uvek tačku poletanja, odnosno sletanja na koju se vraća i od koje kreće misiju. O tome šta je urađeno prilikom tretmana korisnik može da vidi i kasnije zahvaljujući skladištenju u XAG oblak. Ovi podaci se mogu kasnije koristiti u na primer u poređenju s mapom prinosa, ali i za donošenje odluka u daljoj proizvodnji. Do sada su se dron XAG pokazao kao dobar izbor u proizvodnji različitih biljnih vrsta, ne samo u ratarskoj i povrtarskoj proizvodnji već i u voćarskoj proizvodnji kao i hortikulturi o čemu ćemo izveštavati u narednom periodu. 

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Mašine
30.9.2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije