Mašine
30.9.2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Marija Antanasković
Mašine
30/9/2024

Iz godine u godinu sve više se uočava korišćnje sitnilica biljnih ostataka posle žetve što olakšava dalju obradu zemljišta, ubrzava razlaganje organske materije, a obezbeđuje i obradu zemljišta u jednom prohodu na strništu, suncokretištu kao i parcelama nakon žetve drugih biljnih vrsta. Jedna od mašina koja se izdvojila na tržištu po svojim učincima, a koja je proizvod s potpisom Made in Serbia je Gladiator Agroma sitnilica biljnih ostataka, a na tržište je plasira Agrovojvodina-Mehanizacija.

Ova mašina se proizvodi u verziji fiksnog rama radnog zahvata 3 m i 4 m i hidraulično sklopivim, radnog zahvata 4 m, 5m i 6 m, a pokazala se kao posebno dobro rešenje na imanjima s puno biljnih ostataka nakon žetve, bez obzira o kojoj biljnoj vrsti se radi, da li se usitnjavaju ostaci soje, kukuruza, suncokreta ili pak uljane repice. Mogućnost usitnjavanja biljiho stataka različiith vrsta, stvara mogućnost upošljavanja ove mašine više puta u toku godine i samim tim povećava njenu korisnost.

Foto: Agrovojvodina-Mehanizacija

Ono što ovu mašinu razlikuje u odnosu na klasične tarupe jesu njeni radni organi. Biljni ostaci se usitnjavaju najpre rotorima koje čine horizontalno postavljeni noževi, a zatim i nazubljenim diskovima. Otvoreni segmentni valjak, čine noževi izrađeni od hardoksa, veoma izdržljivog materijala otpornog na habanje, što je garancija dugog životnog veka. Rotor sastavljen od noževa predstavlja pasivne radne organe, odnosno nema direktan pogon nego se okreće dejstvom inercijalne sile. Kako je prečnik rotora 410 mm, to znači da u radu mašina zahtev veću brzinu kretanja kako bi obimna brzina bila veće i ostvario se pun efekat usitnjavanja. S toga se preporučuju radne brzine u opsegu od 11 do 18 km/h. Odsecanje biljnih ostata nakon žetve obavlja se u horizintalnoj i vertikalnoj ravni. Za horizontalno odsecanje zaduženi su noževi rotora, koji su pod uglom što sprečava zagušenje biljnom masom, a vertikalni rez obavljaju nazubljeni diskovi, postavljeni na međusobnom rastojanju 170 mm. Ležaji na kojima su postavljeni diskovi su bez održavanja.

Specifičnost ove mašine jeste i ta što ima dve piramide te se može kačiti na prednje i zadnje hidrauličke poluge. Ram za kačenje na prednju hidrauliku je takve konstrukcije da omogućava da traktor ne gura mašinu ispred sebe već da je vuče što eliminiše pojavu bočnih sila i sprečava zanošenje u radu. Kačenje mašine napred u kombinaciji sa zadnje kačenom mašinom omogućava i na primer predsetvenu pripremu u jednom prohodu, kao i direktnu setvu. Radne dubine sitnilice Gladiator su do 6cm, a dubina se podešava preko hidrauličnih poluga. Mašina u radu, u zavisnosti od radnog zahvata, iziskuje agregatiranje s traktorima snage od 90 KS do 360 KS.

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

New Holland T5 Dual Command traktor-univerzalni a opremljen kao veliki

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

Finalista takmičenja Tractor of the Year 2025: TotYBOT – AgXeed 5.115T2

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame