20.2.2025

Prevaziđite izazove u setvi uz PTX PrecisionPlanting module

Marija Antanasković
20/2/2025

Na mnoge faktore koji utiču na rast i razvoj biljke do njene zrelosti, nažalost, poljoprivredni proizvođači kao i stručnjaci ne mogu da utiču, jer to ne zavisi od njih, a s druge strane i nemaju raspoložive produktivne alate. Ipak, zahvaljujući različitim tehničko-tehnološkim rešenjima, poljoprivredni proizvođači su u prilici da urade ono što je do njih, na najbolji mogući način, a to je da obezbede uslove za ravnomerno nicanje i rast. U ovome najveću ulogu ima izbor sejalice, odnosno oprema koju ima, a od koje zavisi da li će se setva uraditi na najoptimalniji način. Investiranje u nove mašine danas za mnoge predstavlja izazov, ali različitim nadogradnjama postoji mogućnost unapređenja sejalice, čija primena rezultira opipljivim rezultatima već u prvoj godini primene. Naime, kompanija PTX Precision Planting koju na tržištu zastupa beogradsko preduzeće Livona iz Beograda, nudi različite module za sejalice, kao i kompletne baterije koje se mogu montirati na ram sejalice, kao i kompletnu sejalicu.  

Kompanija PTX Precision Planting  se bavi između ostalog razvojem rešenja za preciznu setvu.  Precision Planting je kompanija koja je počela sa radom 1993.  godine, bukvalno u garaži. Njihov prvi zadatak je bio nadogradnja sejalica John Deere, odnosno prvo su radili na razvoju pritiskivača semena, s obzirom na to da su na terenu uočili  da kontakt semena sa zemljom nije bio odgovarajući. To su bili počeci, a danas  su jedni od lidera  u tehnologiji namenjenoj za precizne sejalice.

Različiti moduli-razlilita unapređenja

U ponudi su različiti moduli u  ponudi, čija primena unapređuje jednu ili durugu stvar. Kako se  iznova razvijaju novi i novi moduli tako, može se reći uvek ima i nekih koji su u fazi beta testiranja. Tako je u beta testiranju i modul, čistač žetvenih ostataka Reveal sa vazdušnom podrškom zgloba, koji kopira teren, a vrlo malo oscilacija prenosi na bateriju s obzirom na to da ima vezu sa ramom. Naime, čest problem kod čistača žetvenih ostataka, kako navodi inžinjer prodaje Nenad Tašin je taj što su čistači vezani  delom za bateriju i kad ima neravnina na parceli, dolazi do udara. To prouzrokuje stresanje semena sa setvenog aparata i dolazi  do nepravilnosti  u rasporedu biljaka, odnosno dolazi do duplog usejavanja,  a samim tim i do narušavanja singulacije. Modul DeltaForce je lider u prodaji u Americi, Brazilu, Rusiji, Ukrajni. DeltaForce je modul-sistem kontrole pritiska koji zamenjuje klasične opruge koje su zadužene za stvaranje pritiska na setvenu bateriju. Ovaj modul obezbeđuje informacije 200 puta u sekundi, a pet puta u sekundi radi korekciju pritiska na bateriju. U izboru su i modul elektro pogona za setveni aparat, SpeedTube ulagač semena koji visoki setveni aparat pretvara u niski. Takođe, u ponudi je i modul senzor za setvenu brazdu koji ima i ulogu utiskivača semena SmartFirmer, zatim modul za prihranu tečnim đubrivom FurrowJet, sistem za setvu na varijabilnoj dubini SmartDepth  i na kraju zagrtač brazde koji je zatvarač FurrowForce za koji su poljopirvednici u Srbiji pokazali veliko interesovanje, a sve zbog prednosti koje ostvaruje njegova primena. Sistem za setvu na varijabilnoj dubini je popularan  u Americi, Brazilu, Rusiji gde su velike površine, gde se setva odvija na velikim tablama na kojima postoje razlike u samom tipu zemljišta  i onda treba sejati negde na 5 cm, negde na 7 cm, a negde na 10 cm dubine.

 Izazovi u setvi

-Osnova za dobre rezultate u setvi jesu hranljive materije. Moramo imati  optimalnu količinu hranljivih materija, naravno i vode što mnogo puta ne zavisi od nas.  Ako nemamo navodnjavanje, ujednačeno nicanje u velikoj meri zavisi od podešavanja same sejalice i to je mnogo bitnije, nego optimalan razmak. Više na gubotak u prinosu utiče kad nam tri, četiri i i više dana niču biljke, recimo kukuruza, nego da imamo recimo  savršeni razmak, napominje Nenad Tašin i dodaje-recimo, ako je neka biljka nikla 20. aprila, a druga 5. maja, između njih postoji razlika, i tu neće biti ni željeno oprašivanje. Tašin naglašava da je ujednačeno nicanje mnogo bitnije nego singulacija, preskoci i duplo usejane biljke, optimalan razmak,  a na vrhu piramide je odluka o setvenoj normi.

Pri varijabilnoj setvi, može da se seje na osnovu preporuka đubrenje. Na osnovu tih preporuka se može doneti odluka i o setvenoj normi, odnosno uraditi varijabilne mape za setvu. Tako, na primer, norma za varijabilnu setvu kukuruza može biti od 60.000 do 90.000 biljaka po hektaru i to se u praksi, naovi Tašin, pokazalo kao dobar izbor.

-Izazov u setvi je takođe ostvariti dobar kontakt semena sa zemljištem. Tako da se dešava situacija da nismo dobro uložil seme, a nemamo recimo pritisni točak ili skiju koji će utisnuti seme za dno setvene brazde. Bez njih se neće ostvariti dobar kontakt, što dovodi do toga da seme ne upija vlagu, nema bubrenja semena i ne pokreću se fiziološki procesi, ili imamo mestimično  razliku od semena do semena što će uticati na „šareniš“  u klijanju i nicanju i imaćemo razlike biljki u prinosu. Ideja je, kod kukuruza da  biljke niknu, poželjno, u prvih 24 do 48 sati, navodi Tašin.

Iskustva u praksi su pokazala da nicanje biljaka u različitim vremenskim intervalima dovodi do gubitka prinosa biljke od 50 pa i 100 odsto prinosa što se pokazalo u nekim slučajevima kada je razlika u nicanju biljaka bila svega četiri dana. Kao najveći izazov u praksi, poslednjih godina je bilo prevazići problem otvorenih brazdi  u setvi.

-Ovaj problem je posebno izražen na aluvijalnim zemljištima sa većim sadržajem gline, gde imamo teška zemljišta. Na ovim zemljištima, kada prođe teška  sejalica dešava se da se zidovi setvene brazde još više pritisnu i onda gumeni točkovi ne mogu da zatvore brazdu, već oni samo skaču, jer opruge nemaju potrebnu snagu  da bi se obezbedilo zatvaranje, te brazda ostaje otvorena. Dešava se, da proizvođači misle da su zatvorili brazdu na glinovitim zemljištima, a ostane vazdušni čep koji negativno utiče na razvoj klijanca, a kada je toplije vreme i ova brazda će se otvoriti, objašnjava Tašin.

Da bi se prevazišao ovaj problem PTX PrecisionPlantig je pet godina radio istraživanje kako bi dizajnirao, po njihovom mišljenju savršen zatvarač setvene brazde. Prvo su pokušali sa jednim parom točkova, pa zatim sa dva para točkova da bi se na kraje odlučili za rešenje koje se sastoji od dva prednja nazubljena međusobno smaknuta točka i drugog para točkova čiji je zadatak da blago utaba i tako obezbedi čuvanje vlage . Ovaj sistem, odnosno FurrowForce se pokazao kao jako koristin i na područjima gde je zemljište lakše strukture, kao na primer onog u ataru Srbobrana. Kontrola pritiska na utiskivaču može biti automatska ili mehanička kada se podešavanje radi pre setve u zavisnosti od tvrdoće zemljišta.

FurrowForce u praksi

Izbor nadogradnje FurrowForce pritiskvača se do sada na mnogim parcelama pokazao kao jako dobar model čija primena je dovela do konkretnih, lako vidljivih rezultata. To potvrđuju mnogobrojni korisnici iz Vojvoda Stepe, Žitišta, Begeča, Gospođinaca, Novog Bečeja, Bečeja... Svi ono, kao glavnu prednost navode nicanje u jednom danu, odnosno ujednačeno klijanje i nicanje što je preduslov za ostvarivanje dobrog prinosa.

-Ono što smo mi videli na više stotina  hektara u jednoj frimi je do 20 posto veći prinos na parcelama gde je u setvi korišćen FurrowForce pritiskivač, a reč je o teškom glinovitom zemljištu.  Povrat investicije u modul FurrowForce koji se nadograđuje na sejalicu, uopšte nije teško ostvariti. Tako se često investiranje u ovaj modul isplati već u prvoj godini.  Modul FurrowForce je dostupan po akcijskoj ceni, 1200 evra plus PDV.  Tako da je investicija za šestoredu sejalicu 7.200 evra. Ako se radi setva na 21,2 hektara i ostvari veći prinos za dve tone po hektaru investicija se vraća već prve godine, objašnjava Nenad Tašin.

DeltaForce

Modul Delta Force sistem je povezan sa osnovnim točkovima, gumenim. To je senzor koji prati kako zemljište odiže točkove i na taj način ne dozvoljava setvu na željnu dubinu.  Ovaj senzor obezbeđuje 200 puta u sekudi  informacije  o otporu zemljišta, a  pet puta  u sekundi koriguje pritisak preko hidraulike i menja ga u realnom vremenu. Zašto je ovo važno?

 -Nedovoljan  pritisak kao i preveliki pritisak ima  negativne efekte u setvi. Tako, ako je veći pritisak,  neće biti dobar kontakt semena sa zemljištem i mi ćemo totalno izbiti vazduh i vodu i „zabetonirati“ zidove setvene brazde što stvara ogromne štete. Takođe je bitno da sejalica ima težak ram kako DeltaForce ne bi odizala ram, te je potrebno ako je ram lakši dodati masu na ram, kaže Tašin.

 SmartFirmer

Ovaj modul na sejalici namenjen je između ostalog i za pripremu analize zemljišta, a na osnovu njegovih očitavanja može se steći „osećaj“ predstojeće žetve. Ovaj  modul koji ima multisenzor, čita podatke iz zone semena setvene  brazde, odsnosno sadržaj organske materije, vlage, temperature, kapacitet izmene katjona što ima velike veze sa prinosom, a ujedno ima i funkciju utiskivača semena.

-Operater u kabini  vidi očitane parametre na osnovu kojih može u realnom vremenu promeniti na primer dubinu setve. Vidi i  da li ima dovoljno vlage, da li mu je  čista brazdica od žetenih ostataka, pa ako nije  može povećati pritisak na čističe. Kompanija Livona je uz pomoć ovog modula radila realnu varijabilnu setvu, u realnom vremenu tako što su korišćeni podaci koje je očitavao senzor, a normu setve koja je bila 60.000, 65.000 i 70.000 biljaka kukuruza smo povezali sa sadržajem organske materije, navodi Nenad Tašin.

Da je ovaj sistem pouzdan kada je reč o očitavanju elektroprovodljivosti  potvrdile su i analize z laboratorije. Sve napravljenje mape o elektroprovodljivosti i analizi zemljišta su se poklapale.

Precision Planting je kompatibilan sa sejalicama američke proizvodnje pre svega, ali i sa sejalicama oevropskih proizvođača kao što su Väderstad, Horsch, Kuhn, Gaspardo, Sola, Monosem, Amazone, Kverneland. Na ovim sejalicama već su instalirani FurrowForce sistemi za zatvranje brazde kao i sistem za utiskivanje semena koji su, kako navode njihovi korisnici, pokazali vidljive rezultate u radu.

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame