Mašine
11.3.2025

Kverneland roto-drljača Rotago F - podešavanje radne dubine u pokretu

Marija Antanasković
Mašine
11/3/2025

U prethodnih godinu i po dana kompanija Kverneland je na više sajamskih izložbi prikazala inovativna rešenja mašina za obradu zemljišta i setvu. Među njima i novu seriju roto-drljače Rotago. Kao što je poznato efikasna predsetvena priprema je potrebna za “zdrav” rast biljke kao osnovu za prinos. Potreba za održivijim praksama i ekonomski pritisak pokreću razvoj tehnologija nove generacije. Sa novim Rotago F, proizvođač Kverneland predstavio je roto-drljaču u baznoj i ISOBUS verziji. Obe verzije imaju valjak za ravnanje zemljišta nakon obrade i podešavanje radne dubine u pokretu. Koncept kompletne mašine je razvijan od praznog papira, a spreman je, kako navodi proizvođač, za sve buduće koncepte i izazove. Kverneland ROTAGO je dostupan u radnim širinima od 4 do 6 m, sklopive mašine. 

Podešavanje radne dubine u pokretu 

U konvencionalnim sistemima obrade, ista radna dubina se održava preko celog polja. Međutim, zbijenost zemljišta i dostupna vlaga u zemljištu mogu varirati unutar polja. Predsetvena priprema roto-drljačom ROTAGO F omogućava rukovaocu da prilagodu radnu dubinu u osnovnoj veriji preko hidraulike traktora, ili pak elegantnije na ISOBUS modelima preko terminala u traktoru  Kverneland Tellus Pro/Tellus GO+ u pokretu iz kabine. 

Na osnovu iskustva poljoprivredni proizvođač zna na kojim mestima zemljište zahteva više ili manje intenzivnu pripremu. Pritiskom na jedno dugme na terminalu ili preko hidraulike traktora podešavanje je urađeno. Radnu dubinu treba uvek smanjiti na minimum, s obzirom na to da se sa jednim centimetrom radne dubine pomeri oko 140 tona zemljišta po hektaru. Promena uslova zemljišta zahteva različita podešavanja mašina za obradu zemljišta.

ROTAGO F koncept   

Patentirano podešavanje dubine ROTAGO konceptom sa “guranjem” kućišta zupčanika omogućava podešavanje bez ponovnog podešavanja u tri tačke kačenja ili zadnjeg valjka iz kabine. Paralelogramska veza omogućuje da kućište zupčanika stoji paralelno sa zemljištem. Kućište zupčanika i valjak se nezavisno podešavaju jedan u odnosu na drugi. Sva podešavanja su praćena senzorskom elektronskom tehnologijom kako bi se sprečili preopterećenje ili korišćenje na pogrešan način. Koncept “guranja” kućišta zupčanika je samopotporan i lak, što obezbeđuje bolju prilagodljivost za podešavanja i zahteva manje energije. ROTAGO F roto-drljača se može koristiti pojedinačno ili pak u setvi u kombinaciji sa sejalicom za žita i sitno seme i prednjim tanakom što obezbeđuje operativni sistem u jednom prohodu. 

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame