Dan otvorenih vrata ITN-Specijalista za specijalizovane brendove
ITN Grupa je nedavno, 21. februara održala Dan otvorenih vrata ugostivši svoje i potencijalne korisnike poljoprivrednih mašina koje zastupa. Bila je to i prilika da se oni koji ne znaju upoznaju, a drugi podsete šta sve obuhvata i karakteriše poslovanje grupacije koja uspešno posluje već 33 godine. Kako je rekao izvršni direktor ITN Agrotech Slaven Soldo, ITN Group pod svojom „kapom“ ima više divizija. To su ITN FOODTECH, ITN ECOPOVLEN, Budimka i već pomenuti ITN AGROTECH. ITN Agrotech je među poljoprivrednim proizvođačima, kako individualnim tako i mnogobrojnim privrednim subjektima čije opredeljenje je poljoprivredna proizvodnja, je poznat kao zastupnik renomiranih svetskih brendova koji su specijalizovani u određenim grupama mašinama. Zastupništvo specijalizovanih proizvođača poljoprivrednih mašina je doprinelo da ITN postane prepoznatljiv po kvalitetnim mašinama za određeni tip poljoprivredne proizvodnje.

Učesnike Dana otvorenih vrata pozdravio je i prof. dr Dragan Marković, koji je uz Veru Marković koja je generalni direktor ITN Group, osnivač i vlasnik grupacije. Prof. Marković je istakao da su prepoznatljivošću na tržištu grupacije najviše doprineli sami korisnici mašina i partneri, prenoseći drugima svoja pozitivna iskustva o saradnji s ITN Group koja uvek stoji na raspolaganju poljoprivednim proizvođačima.
- Kompanija ove godine slavi 33 godine od osnivanja. Za sve ove godine trudimo se da budemo uvek na usluzi za sve što smo u mogućnosti. Možemo da pomognemo da zajedno razvijamo i vaš i naš biznis, u obostranom interesu. Svi smo očekivali, da kako vreme prolazi, da će biti lakše i lakše, ali uvek dolaze neki novi izazovi. Na te nove izazove možemo odgovoriti samo timski, zajedno i uvažavajući jedni druge, naglasio je prof. Marković obraćajući se poljoprivrednim proizvođačima, gostima Dana otvorenih vrata.
Prof. Marković je podestio i da je grupacija, s obzirom na aspekte rada koje obuhvata, na usluzi onima koji razmišljaju i o nekoj finalizaciji proizvoda, ka nekom gotovom proizvodu, preradi gde se može ostvariti neka veća profitabilnost i ujedno steći pozicija u kojoj poljoprivrednici manje zavisi od nekih drugih.
Od zelene linije, prskalica, mašina za obradu zemljišta...sistema za navodnjavanje...
Nemački proizvođač Krone je jedan, od spomenutih specijalizovanih brendova koje zastupa ITN Agrotech. Specijalnost ovog proizvođača jesu mašine takozvane zelene linije, počevši od diskosnih kosilica do silažnih kombajna. Kosilice su prva mašina u nizu zelene linije. U asortimanu Krone, kako je rekao brend menadžer Dalibor Šutanovac, je kompletan opseg ovih mašina, od prednje nošenih, zadnje nošenih i vučenih, a njihovim kombinovanim kačenjem na traktoru i korišćenju na ovaj način obezbeđeni su uslovi za ostvarivanje velikih radnih učinaka. Osim kosilica koje se kače na traktor, Krone je jedinstven i po tome što u svojoj proizvodnoj gami ima samohodnu kosilicu BIG M 450. Karakteristično za sve Krone kosilice, bez obzira na način kačenja i radni zahvat jeste da se na sve ugrađuje oprema istog kvaliteta, a isto se odnosi i kada je reč o kvalitetu konstrukcije. I prevrtači i sakupljači otkosa odnosno grablje su u ponudi u različitim kombinacijama, od jednog do šest rotora. Prese Krone su dobro poznate po svom dugom radnom veku i pouzdanosti, a i asortiman ovih mašina je takođe raznovrstan kao odgovor različitim zahtevima korisnika. Najmanja u ponudi je presa okruglih bala Belina, a prate je Fortima i Comprima. Ove prese, koje su dostupne, u zavisnosti od modela, sa fiksnom i varijabilnom komorom, sečkom ili bez nje, poznate su i po svojim mnogobrojnim patentiranim sistemima za koje su nagrađivane brojnim priznanjima, među kojima su i medalje DLG-a na prestižnom sajmu Agritechnica u Hanoveru. Ovu gamu mašina dopunjuju i prese za kvadro bale prepoznatljivog komercijalnog naziva BigPack. Neizostavni deo pripreme zelene stočne hrane jesu i smoutovarne prikolice, a Krone potpisuje modele od najmanjih s oznakom AX i zapreminom 25 m3 do najvećih ZX sa zapreminom do 56 m3. Kada je reč o silažnim kombajnima BiG X su mašine koje su se dokazale u razlilčitim uslovima rada, pri siliranju različiith useva za različite namene, od pripreme stočne hrane do mase koja se korisit u biodigestorima. Krone se može pohvaliti da u svojoj ponudi ovih mašina ima najsnažniji silažni kombajn na svetu BiG X 1180, s V12 Liebherr motorom snage 1.156 KS V12.

Na Danima otvorenih vrata značajan deo prezentacije i izložbe mašina koja je priređena tom prilikom, jesu prskalice, takođe specijalizovanog proizvođača Hardi. Tom prilikom prikazani su modeli nošene prskalice Master i vučene Ranger. Master, je osnovna Hardi nošena prksalica, a ovaj put su bili izložena dva modela s rezervoarima zapremine 1.000 i 1.200 litara, na koja se montiraju krila radnog zahvata 15 ili 18 metara. Prskalice Ranger su, kako je rekao Šutanovac, do skoro bile bazne u programu Hardi vučenih prskaloca. Prošle godine je Hardi odlučio da u ponudi modela vučenih prskalica budu samo one s nazovom Navigator. Karakterističnost prskalica Ranger je njihova jednostavnost i mogućnost da je korisnik sam održava. Rezervoar na ovim prskalicama je 2.500 l, a dozvoljeno je punjenje dodatih 10%, zahvaljujući dodatnom rezervoaru zapremine 250 l. Na prskallicama se montiraju krila radne širine 18 ili 21 m, a oba ovakva modela su bila izložena na platou ITN Group. Osim ovih modela, Hardi je propoznatljiv i po modelu Commander i Alpha samohodnim prskalicima. Hardi u svojoj ponudi ima i različite tipove rasprskivača-dizni, od onih koji se primenjuju pri jačem vetru, do onih za prihranu, a ne sme se izostaviti ni podatak da su danske prskalice prepoznatljive i po vazdušnoj podršci. S obzirom na to da se svaka Hardi prskalica isporučuje sa setom filtera može se grubo zaključiti da je lista opcija, dodatne opreme veoma kratka s obzriom na ono što se dobija u standardnoj opremi. Inače kompanija iz Danske se bavi proizvodnjom samo prskalica. Sa radom je počela 1957. tako što je napravila čuvenu pumpu, koja u radu ne koristi ulje, već se podmazuje.
-Glavna karakteristika Hardija je da proizvodi sve sam, osim kablova, točkova i sličnih stvari koje uzimaju na tržištu. Dizne-rasprskivači, krila, pumpe se proizvodi u Danskoj, kao i prkalice koje se kače na traktor, dok se samohodne, Alpha proizvode u fabrici u Francuskoj, napomenuo je Šutanovac.
Akcija za Master i Ranger prskalice
Kada je reč o prskalicama Hardi u ITN Agrotech, u toku je akcija za modele Master i Ranger kako po pitanju cene tako i uslova plaćanja. Naime, u saradnji s bankama, obezbeđen je način finansiranja koji je praktično pandam takozvanim subvencionisanim državnim kreditima. To podrazumeva period otplate od tri godine, s kamatom od 1% na godišnjem nivou. Inače akcija važi za prskalicu Master s rezervoarom 1.000 l i krilima 18 m čija je cena 23.900 evra plus PDV, i model Ranger koja ima glavni rezervoar zapremine 2.500 l i krila 18 m čija je cena 29.900 evra plus PDV. Na obe prskalice se ugrađuju pumpa protoka 194 l/min dok je za rad zadužena kontrolna jedinica HC 5500.

Manitou-crveni Francuz

I proizvođač iz Francuske, Manitou je još jedan specijalista u svojoj oblasti, tačnije mašina za manipulaciju teretima, teleskopskim utovarivačima i viljuškarima. Manitou nudi četiri serije telehendlera koji obezbeđuju, u zavisnosti od modela podizanje tereta mase od 2,5 do 6 t na visini od 6 do 10 m. Jedna od inovacija na novim modelima Manitou, kako je objasnio brend menadžer Želimir Kenić jeste inteligentna hidraulika gde jednim potezom džojstika korisnik na raspolaganju ima tri funkcije: brzo podizanje, trešenje kašike i selektovanje pozicije, odnosno opciju pamćenja položaja kašike. Manitou poseduje veliki izbor različitih alata priključaka za telehendlere. Čak više od 40 priključaka se može konektovati na telehendlere. Od pre nekoliko godina u ponudi ITN Agrotech jesu i viljuškari Manitou koje pogone elektro, dizel ili gasni motori. U izboru su modeli različite nosivosti, od 1,5 do 10 t. Prateći trendove u svetu Manitou je u svoj proizvodnji asortiman uvrstio i Manitou ME Lift, koji je prvi u svetu proizveden viljušlar sa integrisanom litijum—jonskom baterijom.
- To je najkompaktnija mašina u klasi elektroviljuškara, a ugradnjom baterije dobijene su manje mašine, odnosno viljučkar je sada manje dužine za dvadesetak centimatra. Osim toga, ova mašine je veoma fleksibilna za rad s obzirom na to da se može puniti bilo gde i bilo kad. Ne moraju se poštovati ciklusi punjenja, a tri puta je duži vek trajanja od olovne baterije. Ovi viljuškari imaju nosivost od 1.6 do 3 t, kaže Kenić, a posetici Dana otvorenih vrata su u okviru izložbe bili u prilici da vide model nosivosti 2 t koji podiže teret do 6,5 m visine.
Najzastupljenije mašine u svetu Massey Ferguson
O brendu Massey Ferguson koji je takođe deo ponude ITN Agrotech na skupu je govorio brend menadžer Lazar Čemerlić. On je podsetio da je Massey Ferguson praktično najmasovniji brend u poljopriverdnoj mehanizaciji, odnosno da ima najveći broj prodatih jedinica poljoprivrednih mašina u svetu. Naime, postoje fabrike za različite proizvode s oznakom Massey Ferguson na svim kontinentima sveta, a grupacija iz Zemuna se fokusirala na traktore i žitne kombajne Activa, Beta i Ideal , ovog proizvođača.
U asortimanu su traktori različite namene i snage. Prva u nizu je serija 3S (ranije 3700) voćarsko vinogradarskih traktora koji se proizvode u Italiji, serije 3, a obuhvataju modele od 70 do 115 KS. Slede serije traktora 4S i 5S, a u ponudi su i njihove prethodnice, serije 4700 i 5700 koje su u ponudi sa manuelnim mehaničkim sinhro i Power Shift menjačima. Ipak, najaktuelniji su traktori is serija 5S, 6S i 7S, snage od 100 do 210 KS. U ove traktore se u zavisnosti od modela ugrađuju motori sa 4 cilindra (serije 5S i 6S) dok su na modelima serije 7S, šestocilindrični motori. Na kraju, a za neke kao jedini izbor, su modeli traktora velike snage serije 8S i 9S, na kojima se primenjuju najaktuelnija tehnološko-tehnička rešenja.
-U ponudi su i traktori serije 8700 koja izlazi iz proizvodnje. Mislim, da trenutno imamo najkonkuretniju ponudu kada se radi o odnosu cene i kvaliteta. U seriji 8700 traktora snage od 270 do 400 KS, trenutno možete da izaberete najkonkuretniju mašinu na tržištu. Red veličine cene, u takozvanoj „ful“ opremi za traktor 400 KS je daleko ispod 250.000 evra, naglasio je Čemerlić.
Među specijalizovanim brendovima koji su u asortimanu ITN Agrotech jeste i Grimme, porodnična kompanija, koja se usmerila na proizvodnju mašina namenjenoj povrtarskoj proizvodnji, odnosno prevashodno na korenasto-krtolasto povrće. Pre četvrt veka, kako je objasnio Čemerlić, kompanija Grimme je ušla i u proizvodnju tehnoloških rešenja za šećernu repu, a vremenom je pod svoje okrilje stavila i danski Asa-Lift sa kompletnom linijom mašina za proizvodnju konzumnog povrća.
U ponudi ITN Agrotech jesu i mašine za obradu zemljišta i setvu češkog specijalizovanog proizvođača Farmet, od kratkih tanjirača, razrivača i podrivača, sevospremača-kompaktomata, sejalica za diretknu setvu...
S obzirom da je program grupacije iz Zemuna dobrim delom okrenut ka onim poljoprivednicima koji su se odlučili za stočarsku proizvodnju, deo prodajnog asortimana jesu i rasturivači stajnjaka i cisterne za tečni stajnjak i osoku francuskog proizvođača Pichon. Specifično za ove mašine, različitih kapaciteta i zahvata, jeste da su kompletno pocinkovane što garantuje dug radni vek.
Od nedavno, tačnije od početka godine, na listi prodaje su i traktori indijskog proizvođača Captain u dve serije. U prvoj su modeli od 20 do 26 KS sa hidrostatičkim ili klasičnim mehaničkim menjačem, i serije univerzalnih traktora snage od 40 do 100 KS. Karakterisitčno za ove traktore jeste da imaju Mitshubishi motore standarda emisije izduvnih gasova Stage V.

Sistemi za navodnjavanje Bauer-od projektovanja do puštanja u rad
Jedan od novijih brendova u ITN Agrotech jeste austrijski Bauer, koji je u Srbiji poznat po kvalitetu i performansama mašina. To potvrđuje i činjenica da na terenu ima dosta mašina Bauer koje su u eksploataciji i više decenija bez problema u radu. I za ovog proizvođača je specifično da u proizvodnji, u ovom slučaju sistema za navodnjavanje koristi komponente koje sam proizvodi. Tako se u komapniji Bauer proizvode cevi, kako pocinkovane tako i polietilenske, zatim konstrukcije mašina, spojnice... Mašine Bauer su zastupljene kako u Evropi tako i u celom svetu, a poslednjih godina, kako navodi Maja Pavlović senior menadžer sistema za navodnjavanje, imaju izuzetno veliku ekspanziju centar pivot i linearnim sistemima za navodnjavanje. Osim sistema za navodnjavanje, Bauer u svojojo gami ima i druge priključne mašine i opremu. To su različite vrste pumpi, kako od kardanskih pumpi za navodnjavanje tako i pumpi za osoku za lagune, mešače, separatore koji se koriste u velikoj meri na biogasnim postrojenjima.
-Da bi sistemi za navodnjavanje funkcionisali potrebni su i agregati, filteri i ostale jedinice i prateća oprema. U ovom slučaju, sarađujemo sa italijanskim brednom Euromacchine, koji već duži vremenski period posluju u Srbiji. Najviše su zastupljeni agregati od 75 do 83 KS koji se koriste za tifone, a u ponudi su i oni veće snage, kaže Maja Pavlović i dodaje da da ukratko ITN Agrotech korisnicima nudi potpunu podršku, takozvani sistem ključ u ruke, od projektovanja, izvođenja radova, odabira mašina, savetovanja.
Postprodaja značajan segment prodaje
Značajni udeo pri odluci investiranja u određenu mašinu ima kvalitet postprodajne podrške. Posle prodaje to jest kupovine mašine, nastupa servis, odnosno puštanje u rad, a kasnije i nabavka rezervnih delova i servis.
-S obzirom na veliki broj brendova koje zastupamo, a da u sklopu svakog brenda postoji veći broj modela sa različitim kombinacijama opreme, zadatak postprodaje je veoma složen i zahtevan. Postprodajni tim ITN Agrotech, čini više od 20 ljudi. Od tog broja polovina su diplomirani inžinjeri. Samo u servisnoj službi imamo tri diplomirana inžinjera koji aktivno rade kao serviseri. S obzirom na sofistricirane mašine, konstatno i aktivno pohađamo sve obuke, specijalističke treninge, koje fabrike organizuju kako za servis, tako i za rezervne delove, a jedan broj treniga i sami interno obavljamo u našim prostorijama. Jezgro postprodaje čine iskusni ljudi koji su 10, 12, 15 i više godina prisutni u timu, a u radu su potpomognuti mladim kolegama koji svojom energijom doprinose celokupnom radu tima, naglasio je tehnički direktor Saša Ajder.